1 Mayıs Aslına Konya’da Kavuştu

03 May 2015 Paz 0:59
Bu haber 1.309 kez okundu
YAZDIR YAZDIR
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

akköşe1 Mayıs Aslına Konya’da Kavuştu

Memur-Sen ve Hak-İş Sendika Konfederasyonlarının birlikte organize ettiğini “1 Mayıs Emek Bayramı” kutlamaları Konya’da kardeşlik ve bayram havasında kutlandı.

Emeğin, emekçilerin, kamu görevlilerinin, işsizlerin birlik ve mücadele gününde bir araya gelen memur ve işçiler, “haksızlığa itiraz, sömürüye isyan etmek için, haklarımızı haykırmak, 1 Mayıs’ı kutlamak için alanlardayız” dediler.

Hoşgörü ve medeniyet başkentlerinden olan Konya’daki kutlamalara 40 ilden yaklaşık 50 bin memur ve işçinin katıldığı program, sol örgütlerin geçmişteki yapılan kutlamalarını adeta hafızalardan silmeye yetti bile..

Taksim dayatmasında ısrarcı olan DİSK ve KESK, eski Türkiye’de olduğunu zannederek “1 Mayıs’ta kavga var, hadi taksime” sloganlarıyla kan dökme yolunu seçmeye çalıştı. Adeta ‘sol’un güç gösterisi haline getirmeye çalıştığı “emek bayramını” halk tabanında karşılığını bulamadı. Buda yeni Türkiye için oldukça mutlu edici bir olay..

Kan, vandalizm, anarşizm gibi görüntülerle zihinlerimize kazınmak istenen 1 Mayıslar artık geride kaldı. Çünkü sahnede yeni Türkiye’nin en güçlü Sivil Toplum Kuruluşları olan “Memur-Sen ve Hak-İş” var..

Bu kuruluşların mensupları emeğin hakkını haykırırken, hiçbir zaman kırmadı, dökmedi, yıkmadı. Çatışmaya, kaos çıkarmaya meyl etmedi etmeyecektir de..

Yeni Türkiye’nin her şehri, her meydanı 1 Mayıs kutlamalarına ev sahipliği yapmayı hak ediyor. Hiç bir mekânı, hiçbir meydanı tabu haline getirilmemeli.

Memur-Sen’in geçmişin acıları ve yanlışları üzerinden çatışma gerekçesi oluşturmak gibi bir sendikal anlayışı olmadı. Bu anlayışla geçen yıllarda Diyarbakır’da, Çanakkale’de, Ankara’da 1 Mayıs’ı özüne yakışır bir şekilde kutladı..

Memur-Sen’liler; “Çanakkale ruhundan beslenen kardeşliğimizle, Anadolu’yu İslam’la tanıştıran birliğimizle, ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışını kuşanan insan merkezli fikrimizle 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günümüzü kutlamak için Konya’dayız. İmanı, izanı ve irfanı kuşanmış kâmil insanlar şehri Konya’dayız. Tebessümle tefekkür ettiren Nasreddin Hoca’nın şehri Konya’dayız. ‘Hak’tan alırız, halka veririz’, ‘Hak der döneriz, Hak yolundan dönmeyiz’ diyen Mevlevi dergâhı, gönüller sultanı Mevlana’nın ikametgâhı Konya’dayız. Konya, renk, din, dil, cinsiyet ayırımı yapmadan ‘gel’ diyen Mevlana’nın şehridir. Konya, milletimizin ‘düşküne yardım et’, ‘mazluma el uzat’, ‘mahzuna destek ver’ anlayışının bayraklaştığı infak şehridir” sloganlarını attılar.

Memur-Sen’liler ‘İsyanımız Var’ diye de haykırdılar!..

Daha çok sömürmek, daha çok öldürmek, daha çok ocak söndürmek için güne uyanan zalimlerin, vahşilerin hüküm sürdüğü bir dünya istemiyoruz. İnsan emeğini sömürerek, ekmeğimizi küçülterek, özgürlüklerimizi yok ederek, kendi insanına demokrasi ikram ederken, bizim coğrafyalarımıza darbe ve zulüm ihraç ederek, ayakta kalan küresel şebekelere, çetelere, baronlara itirazımız var, isyanımız var. Afrika’da insanlar suya hasret iken, petrolden kazandıklarını su gibi harcayanlara, Filistin’de, Mısır’da, Orta Afrika’da, Arakan’da, Doğu Türkistan’da ‘Müslümansın, ölüme yakınsın’ anlayışıyla kardeşlerimize zulmedilirken seyreden, sesini kısan, gözünü ve kulaklarını kapatanlara itirazımız, isyanımız var. Kalp kırmaktan dahi çekinen ecdadımıza yöneltilen soykırım yalanına, palavrasına, itirazımız var, öfkemiz var.”

İyi ki varsın Memur-Sen..

Geçmişteki 1 Mayıs günlerinin kırma, zarar verme ve kan dökme anlayışını yıkarak emeğin, birliğin, beraberliğin ve kardeşliğin ruhuna toplumca sahip olduk vesselam…

Ali Koç

Diyanet-Sen Konya Şube Başkanı

Benzer Haberler

Genel Başkan...

Yorum 
0

Diyanet-Sen’den...

Yorum 
0

Şehitlerimize...

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:

Spam protection by WP Captcha-Free>
Ali Koç Başkan Adaylığını Aç...

Ali Koç Başkan Adaylığını Açıkladı Diyanet-Sen Konya Şubesinin 27 Ekim 2018 tarihinde gerçekleştirecek olduğu 7. Olağan Genel Kurulunda...

Genel Başkan Bayraktutar: 11...

Genel Başkan Bayraktutar: 11 Aylık Bebeğe Kurulan Tuzağı Lanetliyoruz Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar Yüksekova’da astsubay...

Başkan Koç; Onlar Konuştu Di...

Başkan Koç; Onlar Konuştu Diyanet-Sen Yaptı Diyanet-Sen’in uzun yıllar çıkması için mücadele verdiği İlahiyat Önlisans mezunlarına sınavsız...

Memur-Sen’liler %60’a Varan ...

Memur-Sen’liler %60’a Varan Özel İndirim Hizmeti Alacak Memur-Sen Konya İl Başkanlığı üyelerinin daha kaliteli ve özel indirimli hizmetleri...

DİYANET-SEN MARŞI

BAŞKANDAN

KONYA MEMUR-SEN ANLAŞMALI KURULUŞLAR


SAYAÇ

web counter

ZİYARETÇİ DEFTERİ

TANITIM FİLMİ

Namaz Vakitleri

ANKET

MEMURSEN HERZAMAN YANINIZDA

İHTİYACIN NE?