Af, Mağfiret ve Bereket Mevsimi Üç Aylar Başladı

07 Mar 2019 Per 18:26
Bu haber 169 kez okundu
YAZDIR YAZDIR
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Af, Mağfiret ve Bereket Mevsimi Üç Aylar Başladı

Diyanet-Sen Konya Şube Başkanı Ali Koç Regaib Kandili ve Üç Ayların başlaması ile ilgili bir mesaj yayınladı. 7 Mart 2019 Perşembe gününü Cuma’ya bağlayan gecenin Regaib kandili ve üç ayların başlangıcı olduğunu hatırlatan Koç, “Manevi coşkunun daha yoğun yaşandığı, rahmet, bereket ve mağfiret ayları üç ayların habercisi Regaib Kandili’nin bütün halkımıza, gönül coğrafyamıza ve tüm insanlığa huzur ve sevinç getirmesini Yüce Allah’tan dilerim” dedi.

Başkan Koç Mesajına Şöyle Devam Etti:

Yüce Allah’ın bizlere bahşetmiş olduğu mübarek bir zaman dilimine,  üç aylara girmiş bulunuyoruz. İçinde mübarek gecelerin, günlerin olduğu bereketli ve feyizli zaman dilimlerini idrak edeceğiz.

Üç aylar manevî ticaret bakımından çok bereketli, kazançlı ve sevaplı bir mevsimdir. Bu mevsimde yapacağımız mânevi” çalışmalar, iç âlemimizde bambaşka ufuklar açar. Ancak, bu aylarda kazanılan ruh disiplinini daha sonra da devam ettirmek gerekir. Çünkü bir sonraki üçaylara erişebileceğimiz hususunda elimizde bir senet yoktur.

Yaratıcımız, bize çok merhametli. Bizim mutluluğumuz için hayrı da, şerri de sebep kılıyor. Hayır veriyor, şükredeni mükâfatlandırıyor. Şer veriyor, sabredeni mükâfatlandırıyor. Kur’ân bunu, “Belki sevmediğiniz şey, hakkınızda hayırlıdır”1 âyetiyle ilân ediyor.

Bu üç aylarda ve üç ayların içinde bulunan muhtelif gün ve gecelerde rahmet-i Rahman’ın daha coşkulu bir rahmet ve daha büyük bir şefkatle bizi sardığı, bize yöneldiği, bu gün ve gecelerin mânevî yükselişimiz için, günahlarımızdan arınmamız için, tövbe ve istiğfar etmemiz için ve makbul bir kul olmamız için daha münbit ve daha verimli bir zemin teşkil ettiği konusunda çok sayıda bilgi mevcut. Başka zamanda bire on sevap getiren ibâdetler, bu aylarda, bu gün ve gecelerde bire yüz, bire yedi yüz, bire bin, bire on bin, bire yirmi bin, bire otuz bin mânevî kazanca vesîle olabilmektedir. Duâlara  daha çok icabet  olmakta, niyazlar reddedilmemektedir.

Peygamber Efendimiz Aleyhissalatü Vesselâm buyurdu ki:

“Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan ise ümmetimin ayıdır.”

“Bu aya Recep denmiştir. Çünkü bu ayda Şaban ve Ramazan hürmetine büyük hayır ve hürmet lütfedilmiştir.”

“Beş gece vardır ki, onlarda yapılan duâ geri çevrilmez. Bunlar:

1- Receb ayının ilk Cuma gecesi olan Regâib Gecesi,

2- Şaban ayının on beşinci gecesi olan Berat Kandili,

3- Cuma Gecesi,

4- Ramazan Bayramı gecesi,

5- Kurban Bayramı Gecesi.”

“Şaban ayı, Receple Ramazan ayı arasında bulunan, insanların çoğunun değerini bilmediği bir aydır. Onda kulların amelleri Allah’a arz edilir. Ben amelimin ancak oruçlu iken Allah’a arz edilmesini isterim.”

“Şaban ayına bu ismin verilmesinin sebebi, bol ve bereketli hayırlar, onda oruç tutan kimse Cennete girinceye kadar dallanıp budaklandığı içindir.”

“Şaban ayının yarısı geldi mi, o geceyi ibadetle ihyâ edin, gündüzün de oruç tutun.

Çünkü Allah Teâlâ o akşam güneş battıktan sonra dünya semasına tecelli eder ve der: ‘İstiğfar eden yok mu, affedeyim. Rızık isteyen yok mu, rızık vereyim. Hastalığa uğramış olan yok mu, afiyet vereyim! Keza, duâ eden yok mu, kabul edeyim!’ Bu böyle sabaha kadar devam eder.”

“Ramazan ayına bu ismin verilmesinin sebebi, günahları yakıp erittiği içindir.”

“Ramazan ayının başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise Cehennem ateşinden kurtuluştur.”

Gerek kendi af ve mağfiretimiz için gerek kan gölüne dönen İslam coğrafyası ve zalimlerin zulmü altında inim inim inleyen Müslüman kardeşlerimiz ve bütün insanlığın kurtuluşu için bu özel günleri vesile bilip bol bol dua edelim.

Üç Ayların İslâm âlemi için, bütün Müslümanlar için ve camiamız için hayırlara ve bereketlere vesile olmasını Cenâb-ı Allah’tan dileriz.

Benzer Haberler

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:>

Başkan Ali Koç Kontv’de Diya...

Başkan Ali Koç Kontv’de Diyanet-Sen’in Altın Çağını Değerlendirdi Diyanet-Sen Konya Şube Başkanı Ali Koç Kontv’de canlı yayında...

Konya Şube Başkanı Ali Koç G...

Konya Şube Başkanı Ali Koç Güven Tazeledi Diyanet-Sen Konya Şubesi 7. Olağan Genel Kurulunu Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi....

Başkan Koç; Onlar Konuştu Di...

Başkan Koç; Onlar Konuştu Diyanet-Sen Yaptı Diyanet-Sen’in uzun yıllar çıkması için mücadele verdiği İlahiyat Önlisans mezunlarına sınavsız...

Memur-Sen’liler %60’a Varan ...

Memur-Sen’liler %60’a Varan Özel İndirim Hizmeti Alacak Memur-Sen Konya İl Başkanlığı üyelerinin daha kaliteli ve özel indirimli hizmetleri...

DİYANET-SEN MARŞI

BAŞKANDAN

SAYAÇ

web counter

ZİYARETÇİ DEFTERİ

TANITIM FİLMİ

Namaz Vakitleri