Başkan Koç; Onlar Konuştu Diyanet-Sen Yaptı

04 May 2018 Cum 0:17
Bu haber 1.523 kez okundu
YAZDIR YAZDIR
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Başkan Koç; Onlar Konuştu Diyanet-Sen Yaptı

Diyanet-Sen’in uzun yıllar çıkması için mücadele verdiği İlahiyat Önlisans mezunlarına sınavsız lisans tamamlama hakkını içeren teklif TBMM genel kurulunda kabul edildi.

Sınavsız lisans tamamlamayla ilgili bir açıklama yapan Diyanet-Sen Konya Şube Başkanı Ali Koç; Diyanet-Sen’in uzun yıllar çıkması için mücadele verdiği İlahiyat Önlisans mezunlarına sınavsız lisans tamamlama hakkını içeren, daha önce TBMM Plan Bütçe Komisyonunda kabul edilen teklif dün TBMM Genel Kurulun’da da kabul edildi.

İşte Sınavsız Lisans Tamamlama Hakkının Elde Edilmesi Süreci

Diyanet-Sen olarak Sınavsız Lisans tamamlama konusunda çok ciddi çalışmalarımız ve görüşmelerimiz oldu. İlitam kontenjanlarının yükseltilmesi ve İlahiyat Önlisans mezunlarına sınavsız lisans tamamlama hakkı verilmesi konusunda 2009 yılından 2015 yılına kadar taleplerimizi YÖK’e, siyasilere ve Diyanet İşleri Başkanlığı’na (DİB) ilettik.Toplu sözleşme taleplerimiz arasında yer aldı. (1.2.3.ve 4. Dönem toplu sözleşme taleplerimiz arasında yer aldı.)

Madde 15. Sınavsız Lisans Tamamlama Hakkı

İlahiyat ön lisans programını bitiren Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanlarına sınavsız lisans tamamlama hakkı tanınır.)

2015’de Akademik Çalışmalar Başladı

Sendikacılığın bilimin ışığında eğiteme dayalı olarak yapılması gerektiğine inanan Diyanet-Sen 2015 yılı başında Diyanet-Sen Akademisi tarafından oluşturulan akademisyenlerle bir kurul oluşturarak çalışmalarına başladı. Yapılan toplantılar ve çalışmalar sonucu Diyanet-Sen Akademisi Kurulu bir rapor oluşturarak Diyanet-Sen yönetimine sundu. Bundan sonraki süreçte YÖK, DİB ve ilgili bakanlarla görüşmeleri hızlandıran Diyanet-Sen konuyu bilimsel gerekçeler ile paydaşlarına sundu.

Yoğun Görüşme Trafiği

Sınavsız lisans tamamlama ile ilgili Diyanet-Sen Akademisi tarafından hazırlanan raporun ardından paydaşlarla görüşme ve ziyaret trafiği hızlandı. 4 Mart 2016’da YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile görüşme oldukça olumlu geçti. Konuyla ilgili Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı ile yaptığımız görüşmeler sonucu YÖK, 97354392.010/4347 sayı ile Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğretim Genel Müdürlüğü’ne Yüksek Öğretim Kanunu’na geçici madde eklenmesini öngören “Yüksek Öğretim Kanunu Tasarısı Taslağı’na değişiklik önerisini sundu. Kanun tasarısı taslağı Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğretim Genel Müdürlüğü’nde uzun süre tutularak TBMM’ye sunulması engellendi. Konunun takipçisi olan Diyanet-Sen, taslağın yeniden gündeme gelmesi için büyük uğraş verdi. 15 Temmuz 2016’da yapılan hain darbe girişimi ile süreç sekteye uğradı. Ülkemizin bu zorlu süreci atlatmasının ardından biz de çalışmalarımızı yeniden hızlandırdık.

Cumhurbaşkanımızdan Tam Destek

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, Başbakanlık Kanunlar Kararlar Genel Müdürü Davut Karataş ile görüşüldü. Siyasilerle görüşmelerimiz devam etti. Diyanet’ten Sorumlu Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ile 15 Haziran 2016’da görüşerek raporumuzu ve bilgi notumuzu sunduk. 14 Aralık 2017 ve 2 Mart 2018’de Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile görüşerek konuyu ilettik.

24 Mart 2017’de konuyu tekrar YÖK’e ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a arz ettik. Cumhurbaşkanının tam desteği ile çalışmalarımıza daha da ağırlık verdik. 2 Mart 2018’de Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve YÖK ile görüşmelerimizin ardından 25 Nisan 2018’de TBMM Plan Bütçe Komisyondan geçen teklif, 2 Mayıs 2018’de TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek gece geç saatlerde kabul edildi. Meclis çalışmalarını AK Parti kulislerinde sonuna kadar takip eden Diyanet-Sen gece geç saatlere kadar mesai yaptı. Cumhurbaşkanının onayının ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek olan bu hakkın tüm camiamıza hayırlı olmasını dileriz.

Yapamaz Dediler Yaptık

Başkan Ali Koç; biz bütün bu çalışmaları yürütürken bize iftira ve hakaret etmekten geri kalmayan bazı sendikalar Diyanet-Sen’i yalancılıkla, insanların umutları ile oynamakla, yalancı kahramanlıkla suçlamaktan geri durmadılar. Bütün bunların 15 Mayıs üye tespit tutanaklarının belirlenmesi nedeni ile yapılan göz boyamalar olduğunu iddia edecek kadar ileri gittiler. Bütün bu karalama kampanyalarına rağmen biz yetkili ve etkili sendika olmanın bilinci ve sorumluluğu ile çalışmalarımıza devam ettik.

Hayalleri Gerçeğe Çeviren Sendikadan Bir Kazanım Daha

Yıllardır çalışmaları ile bir çoklarının hayal dahi edemediği kazanımlara imza atan Diyanet-Sen İlahiyat Önlisans mezunlarına lisans tamamlama hakkının mimarı olarak bir kazanıma daha imza atmanın haklı onurunu yaşıyoruz.

Emeği Geçenlere Teşekkür

Diyanet-Sen Konya Şube Başkanı Ali Koç; Konuyla ilgili teklifin TBMM genel kurulundan geçmesi bizleri çok memnun etmiştir. Emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a Başbakan Binali Yıldırım’a Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a, YÖK Başkanı Prof.Dr. Yekta Saraç’a, DİB Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ve başkan yardımcılarına, Milli Eğitim Bakan Müsteşarı Yusuf Tekin’e, Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Müdürü Bülent Çiftci’ye, Diyanet-Sen Genel Başkanımız Sayın Mehmet Bayraktutar ile Genel Başkan Yardımcılarımıza ve raporun hazırlanmasında katkı sağlayan akademisyenlerimize ve koordineyi saylayan Danışmanımız Recep Ekmekçi’ye katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. İlahiyat ön lisans mezunu tüm personele ve bu haktan yararlanmak isteyen herkese hayırlı olmasını diliyorum dedi.

Benzer Haberler

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:>

Başkan Ali Koç Kontv’de Diya...

Başkan Ali Koç Kontv’de Diyanet-Sen’in Altın Çağını Değerlendirdi Diyanet-Sen Konya Şube Başkanı Ali Koç Kontv’de canlı yayında...

Konya Şube Başkanı Ali Koç G...

Konya Şube Başkanı Ali Koç Güven Tazeledi Diyanet-Sen Konya Şubesi 7. Olağan Genel Kurulunu Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi....

Başkan Koç; Onlar Konuştu Di...

Başkan Koç; Onlar Konuştu Diyanet-Sen Yaptı Diyanet-Sen’in uzun yıllar çıkması için mücadele verdiği İlahiyat Önlisans mezunlarına sınavsız...

Memur-Sen’liler %60’a Varan ...

Memur-Sen’liler %60’a Varan Özel İndirim Hizmeti Alacak Memur-Sen Konya İl Başkanlığı üyelerinin daha kaliteli ve özel indirimli hizmetleri...

DİYANET-SEN MARŞI

BAŞKANDAN

SAYAÇ

web counter

ZİYARETÇİ DEFTERİ

TANITIM FİLMİ

Namaz Vakitleri