Bir Medeniyet Şairi Mehmet Akif İnan’ı Anlayarak Anmak

15 Oca 2015 Per 3:20
Bu haber 1.339 kez okundu
YAZDIR YAZDIR
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

akköşeBir Medeniyet Şairi Mehmet Akif İnan’ı Anlayarak Anmak

Mehmet Akif İnan, Müslüman bir aydın nasıl yetişir, nasıl mücadele eder, ardında nasıl tertemiz bir ad bırakır, gibi önemli soruları cevaplandıracak bir hayat yaşamıştır. “Doğumunun 75. Vefatının 15. Yılında Mehmet Akif İnan Sempozyumu” ile Mehmet Akif İnan tüm yönleriyle Memur-Sen ve bağlı sendikalarımız tarafından minnetle anıldı.

İnancıyla, duruşuyla, samimiyetiyle ve mücadeleci bir yapıya sahip olmasıyla birlikte modern bir şair olması, ‘Divan Edebiyatının’ form ve unsurlarını yeniden diriltmeye çalışması, çağın saldırısına boyun eğmeyip direnen,  onu alt etmeyi başararak mücadele alanını edebiyattan siyasete ve siyasetin bir şubesi olan sendikaya, çalışan memurların hak ve emeklerini elde edecek olan Memur-Sen’i de kurmayı başarmıştır.

1995 yılında bir avuç inançlı insanlarla Memur-Sen’i kuran merhum Mehmet Akif İnan’ın hak mücadelesi olan Memur-Sen, bugün Türkiye’nin en büyük Konfederasyonu ve Sivil Toplum Kuruluşudur. Gerek ülkemizin ve gerekse dünya Müslümanlarının güçlü sesi olan Memur-Sen, bir taraftan hak ve mücadele yolunda haklı ve güçlü direnişini sürdürürken diğer yandan da milli ve manevi değerlere önem vererek insanlığın sorunlarını çözme ve mağduriyetlerinin giderilmesi hususunda da bir umut kapısı konumundadır.

2015’i Mehmet Akif İnan yılı ilan eden Eğitim-Bir-Sen, Kurucu Genel Başkanı, ‘Yedi Güzel Adam’dan birisi olan Mehmet Akif İnan’ın vefatının 15. yılı dolayısıyla bir dizi programlar düzenledi.

9-10 Ocak tarihlerinde Başkent Öğretmenevi’nde yapılan sempozyumun yanı sıra Eğitim-Bir-Sen 6 Ocak’ta Şanlıurfa’da bir panel düzenlemişti. Bu kapsamda Mehmet Akif İnan’ın bugüne kadar yazmış olduğu kitapları ve şiirleri, köşe yazıları, röportajları 3 ciltlik bir kitapta toplandı. Ayrıca Ali Haydar Haksal’ın yazdığı ‘Bir Medeniyet Şairi Mehmet Akif İnan’ kitabı, Yusuf Turan Günaydın ve Selma Günaydın’ın kaleme aldığı ‘Mehmet Akif İnan Bibliyografyası’ kitabını, Yedi İklim Dergisi Mehmet Akif İnan özel sayısını çıkardı. Mehmet Akif İnan’ın hayatının anlatıldığı belgesel ve şiirlerini klip haline getiren sendika, Türkiye’nin kültürüne, sanatına, edebiyatına katkı yaparak önemli bir işe imza attı.

Geçmişini hayırla yad eden Memur-Sen Konfederasyonumuza, bağlı olan sendikalarımıza bu güzel insanı anma programları düzenleyen tüm kurum yada kuruluşlarımıza teşekkürler ediyorum.

Yaşam tarzıyla, inancıyla ve insanlığa bıraktığı hizmet yolu mirasıyla Memur-Sen kurucu Genel Başkanımız merhum Mehmet Akif İnan’ı Rahmetle anıyor, her an dualarımızda olduğunu ifade ederek mekanının cennet olmasını yüce Rabbimizden temenni ediyorum..

Benzer Haberler

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:>

Başkan Ali Koç Kontv’de Diya...

Başkan Ali Koç Kontv’de Diyanet-Sen’in Altın Çağını Değerlendirdi Diyanet-Sen Konya Şube Başkanı Ali Koç Kontv’de canlı yayında...

Konya Şube Başkanı Ali Koç G...

Konya Şube Başkanı Ali Koç Güven Tazeledi Diyanet-Sen Konya Şubesi 7. Olağan Genel Kurulunu Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi....

Başkan Koç; Onlar Konuştu Di...

Başkan Koç; Onlar Konuştu Diyanet-Sen Yaptı Diyanet-Sen’in uzun yıllar çıkması için mücadele verdiği İlahiyat Önlisans mezunlarına sınavsız...

Memur-Sen’liler %60’a Varan ...

Memur-Sen’liler %60’a Varan Özel İndirim Hizmeti Alacak Memur-Sen Konya İl Başkanlığı üyelerinin daha kaliteli ve özel indirimli hizmetleri...

DİYANET-SEN MARŞI

BAŞKANDAN

SAYAÇ

web counter

ZİYARETÇİ DEFTERİ

TANITIM FİLMİ

Namaz Vakitleri