Camiler ve Din Görevlileri Haftası Hayırlı Olsun

01 Eki 2018 Pts 12:54
Bu haber 434 kez okundu
YAZDIR YAZDIR
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Camiler ve Din Görevlileri Haftası Hayırlı Olsun

Camilerde ve Kur’an Kurslarında din hizmetlerinin en güzel bir şekilde yapılabilmesi için emek sarf eden, millete önderlik ve rehberlik yapan, mihrabın, minberin, kürsünün ve sınıfın hakkını vererek din hizmetine adanmış ömürler diye de tanımlanan mümtaz şahsiyetlerdir Din Görevlileri. Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından 1986 yılından beri her yıl ekim ayının ilk haftası (1-7 Ekim) “Camiler Haftası” olarak kutlanırken, 2003 yılından itibaren de bu hafta “Camiler ve Din görevlileri Haftası” olarak kutlanmaktadır. Diyanet-Sen Konya Şube Başkanı Ali Koç yaptığı açıklamada ülkemiz genelinde kutlanacak olan haftanın milletimiz ve tüm Diyanet çalışanlarımız için hayırlı, başarılı hizmetlere vesile olmasını yüce Rabbimizden niyaz ediyorum dedi.

Manevi mabetlerimiz olan Camilerimiz, dua ve ibadetlerin topluca Allah’a arz edildiği, gönüllerin yıkandığı, elem ve sevinçlerin paylaşıldığı kutsal mekânlarımızdır. Camiler bilmediklerimizi öğrendiğimiz, ilim irfanımızı yükselttiğimiz, bilgi ve hizmet yuvalarımızdır. Camiler dargınların barıştığı, kin ve düşmanlıkların unutulduğu, şerlerin defedildiği, yoksulların sevindirildiği, iyilik, şefkat ve yardım istasyonlarıdır. Camiler gerçek huzuru bulduğumuz manevi sığınaklarımızdır. Camiler vatan sevgisinin milli bütünlüğün telkin edildiği, şehitlik gazilik ruhunun beslendiği, çalışma azminin, güzel ahlakın işlendiği dini ve milli kültür ocağımızdır. Bu duyguları yüreğimize nakşedenler ise Hz. Peygamberimizin varisleri olan vefakâr ve cefakâr Din Görevlilerimizdir.

Konya Şube Başkanı Ali Koç, Cami inşa etmek ne kadar önemli ise, inşa edilen camilerin bakım ve onarımları, iç-dış temizliği, aydınlığı, çevre düzenlemesi, cemaatin huzurla ibadet etmesinin sağlanması da bir o kadar önemlidir.“Camiler ve Din Görevlileri Haftasında”köyde, kasabada, şehir merkezinde bütün camilerimizde Din Görevlilerimizin rehberliğinde camilerimizin umumi temizliği, bakımı ve onarımı yapılmaktadır. Bu hususta imkânı ve zamanı olan her Müslüman ülkemizin tapu senedi mesabesinde olan camilerimizin bakım ve onarımı için bu tür hizmetleri kendine görev edinmelidir. Yerel yönetimlerimiz (Belediyeler) ve bazı kurum ve kuruluşlarımızın da bu tür hizmetlere katkı ve destekleri göz ardı edilemez. Bu kuruluşlarımıza da müteşekkiriz.

“Camiler ve Din Görevlileri Haftası” münasebetiyle Hz. Peygamberimiz sav efendimizden günümüze kadar cami ve mescit yaptıran, yapımında, onarımında emeği geçenler ile mihrap, minber ve kürsülerde halkımıza hizmet veren fedakâr Din Görevlilerimizden rahmete kavuşan bütün hocalarımızın ruhuna ithaf edilmek üzere Diyanet İşleri Başkanlığımız ve Müftülüklerimiz tarafından mevlit ve hatim programları yapılır.

Diyanet-Sen’in Diyanet İşleri Başkanlığına yapmış olduğu teklif ve öneri neticesinde 2003 yılından itibaren bu haftanın “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olarak kutlanmaya başlanması çok isabetli ve yerinde bir karar olmuştur.

Din Görevlileri halkımızın manevi ve sosyal doktorlarıdır. İnsanlarımızla iç içe yaşayıp onların dertleriyle dertlenen, halkımız arasında uzlaştırıcı, bütünleştirici bir tutum sergileyen, dini konularda onları aydınlatan, sosyal problemlerine çözüm arayan, sorumluluk duygusu içerisinde vatanımızın her köşesinde bu ulvi görevi yerine getiren din görevlilerimizin toplum hayatında önemli bir misyonu vardır.

Fertlerin ve toplumun manevi problemlerine çözüm üretebilmek için Din Görevlilerimizin vizyonu ve misyonunun olması, etkili ve verimli bir hizmet sunabilmek için hizmetlerinde görevlilik anlayışını gönüllülük anlayışına dönüştürebilmesi büyük önem arz etmekte olduğuna vurgu yapan Başkan Ali Koç, Yetkili sendika DİYANET-SEN olarak, Diyanet Çalışanlarının sosyal ve özlük haklarının iyileştirilmesi ve görev tanımlamalarının daha iyi bir şekilde yapılması konusundaki çalışmalarımız başarılı neticelere ulaşmıştır. Din Görevlilerimizin bu duygu ve düşünceler içerisinde hizmet yapmaya gayret etmeleri düşüncesiyle tüm Diyanet çalışanlarımızın “Camiler ve Din Görevlileri Haftasını” tebrik ediyorum dedi.

Benzer Haberler

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:>

Başkan Ali Koç Kontv’de Diya...

Başkan Ali Koç Kontv’de Diyanet-Sen’in Altın Çağını Değerlendirdi Diyanet-Sen Konya Şube Başkanı Ali Koç Kontv’de canlı yayında...

Konya Şube Başkanı Ali Koç G...

Konya Şube Başkanı Ali Koç Güven Tazeledi Diyanet-Sen Konya Şubesi 7. Olağan Genel Kurulunu Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi....

Başkan Koç; Onlar Konuştu Di...

Başkan Koç; Onlar Konuştu Diyanet-Sen Yaptı Diyanet-Sen’in uzun yıllar çıkması için mücadele verdiği İlahiyat Önlisans mezunlarına sınavsız...

Memur-Sen’liler %60’a Varan ...

Memur-Sen’liler %60’a Varan Özel İndirim Hizmeti Alacak Memur-Sen Konya İl Başkanlığı üyelerinin daha kaliteli ve özel indirimli hizmetleri...

DİYANET-SEN MARŞI

BAŞKANDAN

SAYAÇ

web counter

ZİYARETÇİ DEFTERİ

TANITIM FİLMİ

Namaz Vakitleri