Diyanet-Sen Başkanlar Kurulu Toplantısı Sonuç Bildirgesi

12 Eyl 2018 Çar 20:37
Bu haber 418 kez okundu
YAZDIR YAZDIR
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Diyanet-Sen Başkanlar Kurulu Toplantısı Sonuç Bildirgesi

Ülke genelinde Diyanet ve Vakıf çalışanlarının yetkili sendikası olan Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası, Ankara Büyük Anadolu Otel’de 8-9 Eylül 2018 tarihlerinde Başkanlar Kurulu Toplantısını gerçekleştirdi. Toplantı sonrası şu kararlar alındı: 

TÜRKİYE DİYANET VE VAKIF GÖREVLİLERİ SENDİKASI

BAŞKANLAR KURULU TOPLANTISI SONUÇ BİLDİRGESİ

8 EYLÜL 2018 /ANKARA

1-Küresel Sermayenin Kirli Oyunlarının Üzerine Kararlılıkla Gidilmelidir

Yeni Türkiye, içerde ve dışarıda bazı odakları rahatsız etmiştir. 17 Aralık Küresel Operasyonu, Gezi olayları ve FETÖ işgal kalkışması ile devam eden saldırılar, ekonomi savaşları ile sürmektedir. Dolar üzerinden başlatılan ekonomi savaşı ülkemiz üzerinde oynanan oyunların devamıdır. Kurtuluş Savaşı ruhu ile bu saldırılarında üstesinden geleceğimize inancımız tamdır. Yerli ürün kullanımı ve kendine yetebilen bir Türkiye ekonomi savaşlarına karşı en büyük silahımızdır.

2-Müslüman Coğrafya’da Akan Kanın Durdurulmasını İstiyoruz

Bugün Filistin, Suriye, Arakan başta olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinde akan Müslüman kanı karşısında uluslararası hukukun tanınması, uluslar arası kuruluşların harekete geçmemesi kabul edilemez. Müslüman coğrafyada dökülen kanın ve oluşan mağduriyetlerin karşısındayız.

3-İdlib Üzerinden Oynanmak İstenen Oyuna Derhal Son Verilmelidir

Uluslararası güçlerin çıkar çatışması haline gelen İdlib’de ateşkesin bozulmaması için bütün yollar denenmelidir. 2011 yılından beri savaş ve gözyaşının hakim olduğu Suriye ve özelde İdlib’e yapılacak bir saldırı insanlık için felaket olur. Sorunlar diplomasi yolu ile çözülmeli ve Suriye halkı kendi topraklarında güven içinde yaşamalıdır.

4-Diyanet Akademisi

Diyanet-Sen’in 2007 yılından beri toplu sözleşme masasına taşıdığı Diyanet Akademisi hazırlıklarının tamamlanması son derece sevindirici bir gelişmedir. Zamanın gereklerine göre donanımlı, nitelikli ve model din görevlisi ihtiyacını karşılaması düşünülen Diyanet akademisinin bir an önce hayata geçmesi din istismarlarının da önüne geçeçektir. Diyanet Akademisi, çağın getirdiği yeni problemlere Dinin doğru cevabını ortaya koyacak cesaret ve donanımda din görevlisinin yetiştirileceği bir eğitim-öğretim kuruluşu olarak düşünülmelidir. Bu şekilde düşünüldüğünde, Akademi’nin ivedilikle kurulmasının ve İmam-Hatip Liseleri, İlahiyat Fakülteleri, İslami İlimler Fakülteleri ve muadilleri ile işbirliği içinde çalışarak, nitelikli ve donanımlı din görevlisi yetiştirmeye başlamasının elzem olduğu daha iyi anlaşılmaktadır.

5-Kadınlar Sendikal Örgütlenmede Daha Aktif Rol Almalı

Diyanet İşleri Başkanlığı en köklü kurumlarımızdan birisi ve sendikalaşma oranı en yüksek kamu kesimi olmasına rağmen kurumumuzda da kadın çalışan oranı maalesef düşüktür. Genel Merkezden başlattığımız Kadınlar Komisyonlarının şube ve il yönetimlerinde de bir an önce kurulması daha önce kurulanların da daha aktif hale getirilmesi elzemdir.

6-4 /B’lilerin Eğitim Hizmetlerinden Yararlanması Sağlanmalı

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda görevli 4/B’li personelinin Tashih-i Huruf, Aşere Takrib-Tayyibe, İhtisas kursları, Eğitim merkezi kursları vs eğitim hizmetlerinden yararlanamaması daha iyi hizmet vermek ve kendini geliştirmek isteyen personelin önündeki en büyük engeldir. Gerekli düzenlemeler yapılarak bu eğitimlerden yararlanmak isteyen 4/B’li personelin önündeki engeller kaldırılmalıdır.

7-3600 Ek Gösterge Tüm Diyanet Personelini Kapsamalıdır

Yasal düzenleme çalışmaları devam eden din görevlilerinin ek göstergelerinin 3600’e çıkarılması tüm kurum çalışanlarını kapsayacak şekilde düzenlenmelidir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nda farklı hizmet sınıfı ve farklı fakülte mezunlarına farklı uygulanan ek göstergenin iş barışına gölge düşürdüğü aşıkardır. Yeni düzenlemenin tüm personeli kapsayacak şekilde yapılması iş barışı açısından önemlidir.

8-Boş Kadroların Doldurulmalı

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda şu anda 20 bin civarında boş kadro bulunmaktadır. Din hizmeti doğası gereği boşluk kabul etmeyen bir alandır. Bu nedenle en kısa sürede kurumumuzdaki bu boş kadroların doldurulması din hizmetinin daha sağlıklı yürütülmesi açısından elzemdir.

Halkımızın ihtiyaç duyduğu ve inşa ettiği camiyi, din görevlisiz bırakmak doğru değildir. Kadroların boş olmasının getirdiği sorunlar halkımız ve devletimiz için sıkıntı doğurmaktadır. Bu tür sıkıntıların yaşanmaması için boş kadrolar doldurulmalıdır.

9-Vekil ve Fahri Çalışanlar Kadroya Alınmalıdır

Yıllardır Diyanet İşleriBaşkanlığı bünyesinde fahri ve vekil olarak görev yapan bütün yeterliliklere haiz çalışanların son kez kadroya alınması gerekir. Kadrolu meslektaşları ile yıllardır aynı işi yapmalarına rağmen çok cüzi miktarda ücret alan ve bütün haklardan yoksun bırakılan Fahri ve Vekil çalışanlara son kez kadro verilmesi mağduriyetlerinin giderilmesi açısından önemlidir.

10-Görevde Yükselme Sınavı Belli Periyotlarda Yapılmalı

Kamu görevlilerinin kariyer yolculuklarında önemli bir merhale olan görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları, belirli bir takvime bağlanarak belli periyotlarla düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Ayrıca, görevde yükselmeye tabi kadrolara yapılacak atamaların bu sınav sonuçlarına göre gerçekleştirilmesi yönünde bir düzenleme yapılmalıdır.

11-Yardımcı Hizmetler Genel İdare Hizmetler Sınıfına Geçirilmeli

Din hizmetinin sürdürülmesinde, niteliğinin artırılmasında vazgeçilmez öneme sahip olan yardımcı hizmetler sınıfı kadrolarındaki çalışanlar genel idare hizmetleri sınıfına geçirilmeli, ek gösterge verilmesi başta olmak üzere, özlük haklarında iyileştirme yapılmalıdır.

12-Sendikacılığı Uluslararası Boyuta Taşıma Çalışmalarımız Devam Edecek

Düşüncemiz, inancımız, kültür ve geleneklerimiz farklı olsa da dünyanın her yerinde alın terinin ve gözyaşının renginin aynı olduğu gerçeğinden hareketle, sendikal mücadelenin küresel bir mücadele olduğu bilinciyle, daha etkili olabilmek ve sendikaların kapasitelerini birleştirebilmeleri için sendikal mücadeleyi ulusal boyuttan uluslararası boyuta taşıma noktasındaki çabalarımız devam edecektir.

Benzer Haberler

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:>

Başkan Ali Koç Kontv’de Diya...

Başkan Ali Koç Kontv’de Diyanet-Sen’in Altın Çağını Değerlendirdi Diyanet-Sen Konya Şube Başkanı Ali Koç Kontv’de canlı yayında...

Konya Şube Başkanı Ali Koç G...

Konya Şube Başkanı Ali Koç Güven Tazeledi Diyanet-Sen Konya Şubesi 7. Olağan Genel Kurulunu Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi....

Başkan Koç; Onlar Konuştu Di...

Başkan Koç; Onlar Konuştu Diyanet-Sen Yaptı Diyanet-Sen’in uzun yıllar çıkması için mücadele verdiği İlahiyat Önlisans mezunlarına sınavsız...

Memur-Sen’liler %60’a Varan ...

Memur-Sen’liler %60’a Varan Özel İndirim Hizmeti Alacak Memur-Sen Konya İl Başkanlığı üyelerinin daha kaliteli ve özel indirimli hizmetleri...

DİYANET-SEN MARŞI

BAŞKANDAN

SAYAÇ

web counter

ZİYARETÇİ DEFTERİ

TANITIM FİLMİ

Namaz Vakitleri