HZ. ÖMER’İN ARDINDAN GÖZYAŞI

09 Feb 2013 Cts 23:59
Bu haber 2.541 kez okundu
YAZDIR YAZDIR
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

ismail.2Sevgili gönül dostlarım…

 Hayatı ve yaşayışı yaptıkları kıyamete kadar gönülleri coşturan gözleri yaşartan  iman ettiği gün, Cebrail a.s.  ve meleklerin birbirlerine Ömer’in Müslüman olduğunu müjdeleyen.

Ayetler inmeden ayetlere muvafık ve mutabık reyini ortaya koyan…

 Allah rasülünün….

Ömer, cennet ehlinin ışığı ve İslam’ın nurudur.. ve

Benden sonra Peygamber gelmeyecek. Eğer gelseydi, Ömer Peygamber olurdu. [Deylemi, İ. Münavi].   Buyurduğu Hz. Ömer r.a Rasulüllahın ardından nasıl ağladığı kıyamete kadar bizlere örnek teşkil edecek peygamber sevgisini sizlere sunmak istedim.

Rivayet olunur ki  Rasülü ekremin irtihalini duyan..

 Hz. Ömer r.a. şu şekilde ağlamıştır…

Anam babam sana feda olsun ya rasülallah Bir hurma kütüğüne dayanarak hutbe okurdun. Cemaat çoğalıp minber yapıldığı zaman senin hasretine dayanamayıp ağlamaya başlayan hurma ağacını okşaman ile teskin ettin. Bir hurma kütüğü senin hasretine dayanamayıp ağlarsa ümmetinin ağlaması evleviyetle sabit olur.

 Ama hurma kütüğünde ki Muhammed aşkı eğer gönül ikliminde gülleri yeşerten muhabbete vesile olan rahmet damlaları gözde tezahür ederse ümmetin gözyaşı sabit olur.  gözyaşının Allah ve peygamber nezdinde bir kıymeti olur.

Anam babam sana feda olsun Ya Rasulallah senin Allah katında mevkiin o kadar yüce idi ki sana itaati kendine itaat sayarak.

Rasüle itaat eden Allaha itaat etmiş olur.  ( S. Nisa 80) buyurdu.

Allahın sevgisine rahmetine ve affına ulaşabilmek için, Hz. Peygamber s.a.v. e tabi olmanın gerekliliğini emretmektedir. Bunun yolu da Hz. Peygamberin sünnetine uymaktan geçmektedir. Hz. Peygambere itaat Allaha itaat ile denk tutulduğu gibi onun emirlerine uymamak ona karşı gelmek de Allaha ve onun emirlerine isyan ile denk tutulmuştur.

Anam babam sana feda olsun Ya rasülallah Allahu Teâlâ’nın katında senin mevkiin o kadar yüce idi ki; Allahu Teâlâ kusurunu bildirmeden önce af ettiğini bildirirdi.

Allah seni af etsin. Onlara niçin izin verdin. (s.tevbe 43)

Anam babam sana feda olsun Ya Rasulallah Allah katında mevkiin o kadar yüksek idi ki seni son peygamber gönderdiği halde Kuranı Kerimde diğer peygamberlerden evvel zikretti.

Ve şöyle buyurdu…

Hatırla o zamanı ki biz bütün peygamberlerden misak almıştık. Senden de Nuh tan da ve İbrahim’den de… ( s. Ahzab 7)

Anam babam sana feda olsun Ya Rasulallah Senin Allah katında mevkiin o kadar ali idi ki; cehennem halkı cehennemin tabakaları arasında yanıp dururken sana itaat etmiş olmalarını ve bu hale düşmemelerini candan arzu ederdin.

Onlar ki ;

Eyvah bize! Keşke Allah ve Rasulüne itaat etseydik. Derler  (s. Ahzab 66)

Keşke demeden fırsat var iken rahmana ve cemali ilahiyle müşerref olma yeri olan cennete kavuşturacak cehennemden uzaklaştıracak işleri yapmaya ve Allah rasülünün getirmiş olduğu şer i hükümleri seve seve yerine getirme hususunda bütün gayretimizi sarf edelim ki yarın hesap gününde keşke diyenlerden olmayalım inşallah…

İsmail Aksoy

Diyanet-Sen Konya Şubesi

Gençlik Komisyonu Başkanı

Benzer Haberler

Mi’rac...

Yorum 
0

Camilerimizde...

Yorum 
0

Sendika...

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:

Spam protection by WP Captcha-Free>
Memur-Sen’liler %60’a Varan ...

Memur-Sen’liler %60’a Varan Özel İndim Hizmeti Alacak Memur-Sen Konya İl Başkanlığı üyelerinin daha kaliteli ve özel indirimli hizmetleri...

Konya Şube Başkanı Ali Koç G...

Konya Şube Başkanı Ali Koç Güven Tazeledi Diyanet-Sen Konya Şubemizin “Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı merkez öğretmenevinde gerçekleştirildi....

Diyanet-Sen Konya Şubesinin ...

Diyanet-Sen Konya Şubesinin Yeni Hizmet Ofisi Dualarla Açıldı Diyanet-Sen Konya Şubesi yeni hizmet ofisinin açılışı yoğun bir katılım ve...

Konya Şubesinin Genişletilmi...

Konya Şubesinin Genişletilmiş İl Divan Kurulu Gerçekleştirildi Diyanet-Sen Konya Şubesinin genişletilmiş İl Divan Kurulu toplantısı Genel...

DİYANET-SEN MARŞI

BAŞKANDAN

KONYA MEMUR-SEN ANLAŞMALI KURULUŞLAR


SAYAÇ

web counter

ZİYARETÇİ DEFTERİ

TANITIM FİLMİ

Namaz Vakitleri

ANKET

MEMURSEN HERZAMAN YANINIZDA

İHTİYACIN NE?