Kesin Olmayan İfadelerle Disiplin Cezası Verilmesi Engellendi

01 Tem 2018 Paz 22:19
Bu haber 368 kez okundu
YAZDIR YAZDIR
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Kesin Olmayan İfadelerle Disiplin Cezası Verilmesi Engellendi

Sendikamız Hukuk Bürosu yıllardır olduğu gibi üyelerinin her türlü hakkının korunması adına ciddi bir mücadele vermeye devam etmektedir.

Nitekim, Sendikamız Hukuk Müşavirliğince yürütülen bir davada kesin olmayan ifadeler kullanılmak suretiyle kamu personelinin savunmasının alınmasının usule aykırı olduğu bu sebeple de verilen cezaların da hukuka aykırı olacağı, ortaya konulmuştur.

En güncel kararlardan Ankara Bölge İdare Mahkemesi 2. İdari Dava Dairesinin 30/05/2018 tarihinde almış olduğu karara göre “Davacı tarafından, gerek dava dilekçesinde, gerekse istinaf dilekçesinde, savunma yazısında Ve dava konusu işlemde disiplin cezası ile cezalandırılmasına dayanak alınan fiillerin neler olduğunun yer almaması nedeniyle bunları öğrenemediğini, kendisini neye göre savunacağını bilemediğini Ve dava dilekçesini hazırlamakta zorlandığını ileri sürmüştür.

Buna göre, davacıdan disiplin soruşturması tamamlandıktan sonra savunmasının alınmasına ilişkin 18.07.2017 tarih ve ….. sayılı savunma yazısında, hangi fiiller ile suçlandığının açıkça belirtilmemesi karşısında, usulüne uygun olarak alınmayan savunmanın yetersiz olduğu belirtilerek tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır.

Bu itibarla, yukarıda yer Verilen gerekçe ile dava konusu işlemin iptali yerine, davanın reddi yolunda Verilen Mahkeme kararında hukuki isabet bulunmamıştır.” denilmektedir.

Sendikamız Avukatlarından Hacı Muharrem MANKIR konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede “Böylelikle disiplin soruşturmalarında kamu görevlilerine yöneltilen iddianın neye ilişkin olduğunun net bir şekilde belirtilmesi gerektiği açıktır. Aksi halde kamu görevlisinin savunma hakkı kısıtlanmış ve mevzuattan kaynaklı haklarını kullanması engellenmiş, buna bağlı olarak da hukuka aykırı bir soruşturma geçirmiş olacaktır.” dedi.

Bu durumda, disiplin soruşturmalarında üyelerimizin ne ile suçlandığını bilmeden disiplin cezası almasının hukuka aykırı olduğu Ankara Bölge İdare Mahkemesi 2. İdari Dava Dairesi tarafından karara bağlanmış oldu.

Benzer Haberler

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:>

Başkan Ali Koç Kontv’de Diya...

Başkan Ali Koç Kontv’de Diyanet-Sen’in Altın Çağını Değerlendirdi Diyanet-Sen Konya Şube Başkanı Ali Koç Kontv’de canlı yayında...

Konya Şube Başkanı Ali Koç G...

Konya Şube Başkanı Ali Koç Güven Tazeledi Diyanet-Sen Konya Şubesi 7. Olağan Genel Kurulunu Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi....

Başkan Koç; Onlar Konuştu Di...

Başkan Koç; Onlar Konuştu Diyanet-Sen Yaptı Diyanet-Sen’in uzun yıllar çıkması için mücadele verdiği İlahiyat Önlisans mezunlarına sınavsız...

Memur-Sen’liler %60’a Varan ...

Memur-Sen’liler %60’a Varan Özel İndirim Hizmeti Alacak Memur-Sen Konya İl Başkanlığı üyelerinin daha kaliteli ve özel indirimli hizmetleri...

DİYANET-SEN MARŞI

BAŞKANDAN

SAYAÇ

web counter

ZİYARETÇİ DEFTERİ

TANITIM FİLMİ

Namaz Vakitleri