Memur-Sen ve Hak-İş’ten Şanlıurfalılara 1 Mayıs Daveti

29 Nis 2019 Pts 19:20
Bu haber 153 kez okundu
YAZDIR YAZDIR
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Memur-Sen ve Hak-İş’ten Şanlıurfalılara 1 Mayıs Daveti

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde yapılacak ortak kutlama öncesi Şanlıurfa’da temaslarda bulundu.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün kutlanacağı Şanlıurfa’ya gelerek ziyaretlerde bulundu. İki Genel Başkan önce caddelerde vatandaş ve esnaflara karanfil dağıtarak 1 Mayıs’a davet broşürlerini takdim ettiler, ardından STK’larla bir araya gelerek sivil toplum örgütlerini emek dayanışmasına çağırdılar.

1 Mayıs Kutlamasının yapılacağı 18 Mart Caddesi Abide Toplanma Merkezinde gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın bütün meydanları 1 Mayıs alanı olarak gördüklerini belirterek, “1 Mayıs’ın anarşi ile vandalizm ile yan yana gelmesinden rahatsız olan emek örgütleri olarak 1 Mayıs’ın emek, talep ve hak boyutunun ön plana çıkması kamuoyu ile buluşturulması ve 1 Mayıs’ın pozitif yanıyla hatırlanması için Anadolu’nun çeşitli yerlerinde kutluyor ve Taksim dayatmasının doğru olmadığı mesajını veriyoruz. Bütün meydanları 1 Mayıs meydanı olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Hak-İş ile daha önce yapılan 1 Mayıs kutlamalarını da hatırlatan Yalçın, “Hak-İş ile beraber daha önce Konya’da ortak bir program gerçekleştirdik. Ardından Hak-İş de biz de Anadolu’nun farklı illerinde farklı meydanlarında 1 Mayıs’ı kutladık. İstiyoruz ki Anadolu’nun bir çok yerinde 1 Mayıs heyecanı hissedilsin emekçiler bir araya gelsin, yetkililere tekliflerimizi sunma noktasında gücümüzü gösterdiğimiz bir gün olsun. 1 Mayıs geldiğinde kimsenin korkmadığı, sokağa çıkmayalım olaylar olur zarar gelmesin denmeyecek 1 Mayıslar olsun istiyoruz” şeklinde konuştu.DSC_4062“Artık Eski 1 Mayıs’lar Geride Kaldı”

Basın açıklamasında konuşan Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ise “Taksim’e takılı kalmak, Taksim’de 1 Mayıs kutlayacağız tartışmaları ne yazık ki uzun süre 1 Mayıs’ı anlamından ve manasından uzaklaştırdı. Gerek Hak-İş, gerekse Memur-Sen ve bazı konfederasyonlar ‘bütün alanlar Taksim meydanıdır, bütün alanlar 1 Mayıs meydanıdır’ diyerek yola çıktık. 1 Mayıs’taki amacımız olan birlik, mücadele ve dayanışma ruhunu güçlendirmek, taleplerimizi yüksek sesle ifade etmek, tekliflerimizi ve eleştirilerimizi yapmak için her yıl Anadolu’da bir ilde 1 Mayıs kutlamalarımızı gerçekleştiriyoruz. Çalışanlarla gerginlik yaşamadan bir şölen havasında, mehterimizle, Kur’an-ı Kerim okumalarımızla, halaylarımızla, türkülerimizi coşkulu 1 Mayıs kutlamalarını gerçekleştiriyoruz. 1 Mayıs’ı hem taleplerimizi ortaya koyduğumuz hem işçi hareketinin kamu çalışanlarının eleştirilerini, varsa eksikliklerini ortaya koyduğu bir gün olarak kutluyoruz” diye konuştu.

Yalçın ve Arslan basın açıklamasının ardından esnaflara ve vatandaşlara karanfil dağıtarak 1 Mayıs davetinde bulundu.

DSC_4088Şanlıurfa STK’larına 1 Mayıs Daveti

Basın açıklaması ve sonrasında gerçekleştirilen karanfil dağıtımının ardından Şanlıurfa’daki sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile bir araya gelen Ali Yalçın ve Mahmut Arslan burada da 1 Mayıs davetinde bulundular.

Toplantıda sivil toplum kuruluşları temsilcilerine seslenen Yalçın, Şanlıurfa’da gerçekleştirilecek 1 Mayıs’ın önemli bir mesajı içerdiğini söyledi. Yalçın, “1 Mayıs’a ilişkin temel yaklaşımımız şudur; emekçilerin hakkını hukukunun korunduğu, taleplerinin dillendirildiği bir gün olsun. Fakat yıllardır 1 Mayıs gerginlik günü şiddet günü olarak insanların zihninde yer aldı. İnsanların zihninde 1 Mayıs sevimsiz fotoğraflar ile özdeşleşir oldu. 1 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olur yine olaylar olur düşüncesi yerleşmişti. Biz Hak İş ile birlikte bu düşünceyi kırmak için her yıl farklı illerde yapıyoruz. Bizim için her alan 1 Mayıs alanıdır” şeklinde konuştu.

STK’ların örgütlü gücüne vurgu yapan Yalçın, “1 Mayıs’ı Şanlıurfa’daki STK’lar ile birlikte kitlesel örgütlü gücümüzle birlikte, Türkiye’nin sorunlarını, dünyanın sorunlarını, mazlumların mağdurların sorunlarını haykıracağımız bir günü kutlayacağız. İstiyoruz ki Memur-Sen ve Hak-iş’in örgütlü gücüne sizler de destek olun, gücümüze güç sesimize ses katın” diye konuştu.

DSC_4077Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan da yaptığı konuşmasında Şanlıurfa’daki STK’ları 1 Mayıs alanında görmek istediğini belirtti. Arslan, Hak-İş ve Memur-Sen’in 1 Mayıs kutlamalarının kavga etmek yerine barışçıl bir ortamda geçirilmesi için büyük bir çaba gösterdiğini belirterek, her yıl Anadolu’nun bir ilinde 1 Mayıs kutlaması gerçekleştirilmesi kararına uygun olarak bu yıl 1 Mayıs’ı Şanlıurfa’da gerçekleştireceğini ifade etti. Şanlıurfa’daki sivil toplum kuruluşlarının önemine ve birikimine dikkat çeken Arslan, STK temsilcilerini 1 Mayıs kutlamalarına davet etti.

Benzer Haberler

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:>

Başkan Ali Koç Kontv’de Diya...

Başkan Ali Koç Kontv’de Diyanet-Sen’in Altın Çağını Değerlendirdi Diyanet-Sen Konya Şube Başkanı Ali Koç Kontv’de canlı yayında...

Konya Şube Başkanı Ali Koç G...

Konya Şube Başkanı Ali Koç Güven Tazeledi Diyanet-Sen Konya Şubesi 7. Olağan Genel Kurulunu Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi....

Başkan Koç; Onlar Konuştu Di...

Başkan Koç; Onlar Konuştu Diyanet-Sen Yaptı Diyanet-Sen’in uzun yıllar çıkması için mücadele verdiği İlahiyat Önlisans mezunlarına sınavsız...

Memur-Sen’liler %60’a Varan ...

Memur-Sen’liler %60’a Varan Özel İndirim Hizmeti Alacak Memur-Sen Konya İl Başkanlığı üyelerinin daha kaliteli ve özel indirimli hizmetleri...

DİYANET-SEN MARŞI

BAŞKANDAN

SAYAÇ

web counter

ZİYARETÇİ DEFTERİ

TANITIM FİLMİ

Namaz Vakitleri