O’nun Örnekliğine Muhtacız

19 Kas 2018 Pts 21:37
Bu haber 285 kez okundu
YAZDIR YAZDIR
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

O’nun Örnekliğine Muhtacız

Peygamber Efendimizin dünyaya teşriflerinin 1447. Senei devriyesi münasebeti ile kutladığımız Mevlid Kandilini bu akşam idrak edeceğiz. Diyanet İşleri Başkanlığı bu kutlu günü Peygamber Efendimizi daha iyi anlatmak daha iyi anlamak amacıyla Mevlidi Nebi Haftası adıyla çeşitli etkinlikler ile kutlayacak. Bu yıl “Peygamber Efendimiz ve Gençlik” teması ile kutlanacak Mevlid kandilini bu akşam idrak edeceğiz.

Mevlid Kandili münasebeti ile yazılı bir açıklama yayımlayan Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, “Peygamber Efendimizin güzel ahlakını örnek almak, onun gibi yaşamaya çalışmak Müslümanların en büyük gayesi olmalıdır. İslam’ın sevgi, merhamet, şefkat, adalet dili onun yaşamında en güzel şekilde hayat bulmuştur. Onun örnekliğine bu gün hergünkinden daha çok muhtacız” dedi.

‘Mevlid’in Müslümanların zihin ve gönül dünyalarında bir özlem, muhabbet ve hasret olarak çok güçlü ve köklü bir yere sahip olduğunu ifade eden Bayraktutar “ Mevlid Peygamber Efendimizin (SAV) şahsında insanlığın yeniden doğuşudur. İyiliklerin, güzelliklerin, sevgi ve merhametin, adaletin, güzel ahlakının yeniden doğuşudur. Mevlid kandili vesilesi ile Müslümanlar olarak bizlerde hayatımıza yeniden bu güzelliklerin hakim olması için çaba sarf etmeli O’nu daha iyi anlamaya çalışmalıyız” ifadelerine yer verdi.

Bayraktutar şöyle devam etti: Peygamber Efendimizin gençlik yıllarından itibaren toplumunun sorunlarıyla yakından ilgilenmiştir. Kötülüğün kol gezdiği bir toplumda bile sorumluluk bilinci ile “halkın güvenliğini sağlamak, haksızlıkları önlemek, mazlumlara yardım etmek ve zayıfların haklarını korumak” gibi tamamen insanî ve toplumsal barışı temin etmek amacıyla kurulmuş olan “Hılfu’l-Fudûl” yani “Erdemli İnsanlar Topluluğu” olarak bilinen bir cemiyetin içinde bulunmuş ve mazlumlara yardım etmiştir. Diyanet-Sen’in de kuruluş referansı olan bu cemiyet günümüz gençleri için de güzel bir örnektir.”

Resûl-i Ekrem (sav) Efendimizin gerek peygamberlik öncesindeki davranışları ve yaşantısı, gerekse peygamberlikten sonraki uygulamaları, gençlere değer vermek ve onlara sorumluluk yükleme şeklinde olmuştur. 20 yaşlarındaki Muaz b. Cebel‘i Yemen’e, 25 yaşlarındaki Mus’ab b. Umeyr‘i Medine’ye öğretmen olarak gönderirken, yine 20 yaşlarındaki Attâb b. Esîd‘i Mekke’ye vali tayin etmiştir. 20 yaşlarındaki Üsâme b. Zeyd‘i ise Şam’a gidecek orduya komutan olarak atamıştır. Kendine iman eden genç ashabına çok yakın ilgi göstermiş istidatları doğrultusunda onlara sorumluluklar vermiştir.

Peygamberliğinin ilk yıllarında en zor zamanlarda davetine icabet ederek İslam’ı kabul edenlerin çoğunu gençler oluşturmuştur. Bu da gösteriyor ki gençler İslam’ı kabul etmeye, hak hakikat mücadelesine gönül vermeye daha yatkındır. Yeter ki onlara Peygamber Efendimiz gibi yaklaşalım onun metotlarını kullanalım.

Gençlik hevesi ile farklı eğilimlerde olan farklı giyinen, farklı düşünen gençlerimizi eleştirmek yerine onlara kucak açalım. Onları anlamaya gönüllerine ulaşmaya çalışalım. İslam’ın şefkat, merhamet, hakkaniyet, güzel ahlak ve bir arada yaşama ilkeleriyle tanışmalarını sağlayalım.

Bu vesile ile Mevlid Kandilini kutluyor, Mevlidi Nebi Haftası etkinliklerinin hem gençlerimiz hem de tüm Müslümanlar üzerinde olumlu etkiler bırakmasını Cenab-ı Hakk’tan niyaz ediyorum.

Benzer Haberler

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:>

Başkan Ali Koç Kontv’de Diya...

Başkan Ali Koç Kontv’de Diyanet-Sen’in Altın Çağını Değerlendirdi Diyanet-Sen Konya Şube Başkanı Ali Koç Kontv’de canlı yayında...

Konya Şube Başkanı Ali Koç G...

Konya Şube Başkanı Ali Koç Güven Tazeledi Diyanet-Sen Konya Şubesi 7. Olağan Genel Kurulunu Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi....

Başkan Koç; Onlar Konuştu Di...

Başkan Koç; Onlar Konuştu Diyanet-Sen Yaptı Diyanet-Sen’in uzun yıllar çıkması için mücadele verdiği İlahiyat Önlisans mezunlarına sınavsız...

Memur-Sen’liler %60’a Varan ...

Memur-Sen’liler %60’a Varan Özel İndirim Hizmeti Alacak Memur-Sen Konya İl Başkanlığı üyelerinin daha kaliteli ve özel indirimli hizmetleri...

DİYANET-SEN MARŞI

BAŞKANDAN

SAYAÇ

web counter

ZİYARETÇİ DEFTERİ

TANITIM FİLMİ

Namaz Vakitleri