Ramazan Dünyamıza Güzellikler Getirsin

05 May 2019 Paz 17:19
Bu haber 140 kez okundu
YAZDIR YAZDIR
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Ramazan Dünyamıza Güzellikler Getirsin

Ramazan hiç şüphesiz içerisinde bin aydan daha hayırlı Kadir gecesinin de bulunduğu kutlu bir zaman dilimidir. Ramazan bizi değiştiren ve dönüştüren kul olma bilincimizi insan olma şuurumuzu yenileyen bir aydır. Ramazan rabbimizin bir çağrısıdır. Ramazan bizi barış yurduna davet etmek için gelir. Bize, dünyamızı barış yurduna döndürmek için gelir. Ramazan bizi iyilerden kılmaya, bize iyilik getirmeye, iyiliği yeryüzünde egemen kılmamıza yardımcı olmaya gelir. Ramazan bizleri unuttuğumuz ihmal ettiğimiz güzel hasletleri hatırlatmaya, yeniden kazandırmaya gelir.

Aslında Ramazan, unuttuğumuz ve ihmal ettiğimiz dostlarımızı, selamı sabahı kestiğimiz komşu ve akrabalarımızı, ellerinden tutmadığımız fakir ve fukarayı yeni bir ahlak ve disiplin çerçevesinde görüp gözetmeyi, onların sevinçlerine olduğu kadar kederlerine de ortak olmayı bize öğretmek için gelir.

Bize kendimizi, Rabbimizi, yanı başımızda varlığının farkında olmadığımız kardeşimizi, annemizi, babamızı, komşumuzu, ailemizi, unuttuğumuz her şeyi bize hatırlatmaya gelir. Ramazan Kur’an ahlakı ile ahlaklanmayı ve bunu bütün bir yıla yaymamız için gelir.

Ramazan bayramı Ramazan’da ibadetle, sabırla, kazanılan güzel hasletlerin sevinç ve mutluluğudur.

İşte Ramazan bayramı bu sevinç ve mutluluğu içimizde hissederek tüm gönüllere tüm evlere yaymak için güzel bir fırsattır. Cennet nimeti olan çocuklarımızı bayramın sevinciyle, coşkusuyla tanıştırma vaktidir. Kimsesizlerin, gariplerin yanında olma vaktidir. Yaralı gönülleri onarma vaktidir. Küskünlüklere son verme zamanıdır.

Bayram yapamayan fakirlere bayram yaptırma vaktidir. Dünyanın dört bir yanında zulüm altında, yokluk ve yoksulluk içinde savaş ortamında olan kardeşlerimiz için dua etme vaktidir.

İyilikle infakla nefsi tezkiye etmenin, zihin ve gönlün hakikate açılmasının vesilesidir Ramazan… İnsanın dünyasıyla ilişkisini doğru şekilde anlamlandırması ve güzel ahlak ile kemale ulaşması için infak eşsiz bir fırsattır. Öte yandan bu İslami düstur, insanın kendinden eksilterek başkasını tamama erdirme boyutuyla, kişiyi Yüce Allah’ın eliyle dünya ve ahiret selametine sevk eden muazzam bir imkândır. Peygamber Efendimiz (SA) Her kim Müslüman kardeşinin ihtiyacını giderirse, Allah da onun bir ihtiyacını giderir. Her kim de bir Müslümanın bir sıkıntısını giderse, bu sebeple Allah da onun (bu iyiliği) sayesinde kıyamet sıkıntılarından bir sıkıntısını giderir…” (Buhârî) buyurmaktadır.

Bu vesile ile halkımızın Ramazan Ayını daha verimli ve bilinçli geçirmesi için elinden gelen her türlü fedakarlığı gösteren din görevlilerimize şükranlarımızı sunar Diyanet-Sen camiasının, milletimizin ve tüm İslam aleminin Ramazan ayını tebrik eder, bu kutlu zaman diliminin hepimizin kurtuluşuna vesile olmasını Cenabı Hakk’tan niyaz ederiz.

Benzer Haberler

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:>

Başkan Ali Koç Kontv’de Diya...

Başkan Ali Koç Kontv’de Diyanet-Sen’in Altın Çağını Değerlendirdi Diyanet-Sen Konya Şube Başkanı Ali Koç Kontv’de canlı yayında...

Konya Şube Başkanı Ali Koç G...

Konya Şube Başkanı Ali Koç Güven Tazeledi Diyanet-Sen Konya Şubesi 7. Olağan Genel Kurulunu Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi....

Başkan Koç; Onlar Konuştu Di...

Başkan Koç; Onlar Konuştu Diyanet-Sen Yaptı Diyanet-Sen’in uzun yıllar çıkması için mücadele verdiği İlahiyat Önlisans mezunlarına sınavsız...

Memur-Sen’liler %60’a Varan ...

Memur-Sen’liler %60’a Varan Özel İndirim Hizmeti Alacak Memur-Sen Konya İl Başkanlığı üyelerinin daha kaliteli ve özel indirimli hizmetleri...

DİYANET-SEN MARŞI

BAŞKANDAN

SAYAÇ

web counter

ZİYARETÇİ DEFTERİ

TANITIM FİLMİ

Namaz Vakitleri